Wybór zabawki dla niemowląt – cz. 1 domowe zabawki

Elizabeth Pantley, autorka „Gentle Baby Care”

Nie możesz być pewien, jaki rodzaj zabawek, lub ile, twoje dziecko powinno mieć. Jest wielce prawdopodobne, że słyszałeś sprzeczne informacje, wpadające z jednej skrajności w drugą! To albo: ” Nie dawaj dziecku zabawek – rozpieścisz je,” albo ” Dawaj wiele zabawek – to rozwija ich mózgi.” Więc… które jest poprawne?

Obie strony tej debaty mają sporo racji. Dziecko rzeczywiście uczy się od rzeczy, którymi sie bawi, im więcej przedmiotów ma do dyspozycji tym więcej może się nauczyć. Mając to na uwadze wielu rodziców wydaje fortuny na kupowanie zabawek, jednak wiele zabawek zajmuje uwagę dziecka na trzy lub cztery dni, aby potem zostały wrzucone na dół pudełka z zabawkami lub na tylną półkę.

Dzieci uczą się o ich świecie, za pomocą wszystkich pięciu zmysłów: wzrok, słuch, smak, zapach i dotyk. Zabawki angażują i udoskonalą te zmysły przez:

 • Pomoc dziecku nauczyć się kontrolować swoje ruchy i części ciała
 • Pomoc dziecka dowiedzieć się jak to działa
 • Pokazanie dziecku jak może kontrolować rzeczy w swoim świecie
 • Nauczanie dziecka nowych pomysłów
 • Budowanie kontroli mięśni dziecka, koordynacji i wytrzymałości
 • Uczenie dziecka, jak korzystać z jego wyobraźni
 • Pokazanie dziecku jak rozwiązać proste problemy
 • Pomoc dziecku nauczyć się bawić samemu
 • Określenie podstawy do uczenia się, jak dzielić się i współpracować z innymi.

Eksperci zgadzają się, że dzieci potrzebują różnych zabawek, aby wzbogacić swoje życie i zachęcać do nauki. Podczas gdy Twoje dziecko może uczyć się od zakupionych drogich zabawek, może również uczyć się od zmiętego kawałka papieru, zestawu łyżek do odmierzania, pustego pudła, bądź liścia. Wszystko jest nowe i interesujące dla dziecka, a jeśli otworzysz oczy na wiele cudów w naszym świecie, to zobaczysz, że nie trzeba wydawać fortuny, aby dziecko było szczęśliwe, zainteresowane i przy okazji nauczyło sie czegoś.

Jakie domowe zabawki są najlepsze?

Oto kilka wskazówek do rozważenia dla rodziców, którzy widzą świat pełen zabawek:

Szukaj przedmiotów o różnej masie, materiale, teksturze, elastyczności, rozmiarze, kształcie, kolorach i zapachu. (Większość zabawek dla dzieci ze sklepu są głównie z kolorowego plastiku, dlatego klucze metalowe na breloku ze skóry są tak bardzo atrakcyjne – są różne!) Dzieci generalizują. Twoje dziecko zastosuje to czego się nauczy od jednego obiektu do innego, który jest podobny. W związku z tym nie dawaj mu starej książki lub czasopisma do bazgrołów, chyba, że chcesz, aby wszystkie książek były potencjalnymi notatnikami. Uszczelniona butelka może wyglądać fajnie, ale dziecko może wtedy pomyśleć, że może bawić się butelkami z lekami.

Przyjrzyj się rzeczom, które uważasz za „śmieci”. Niektóre mogą okazać się cennymi zabawkami! Puste pudełka, kartony i pojemniki na jajka, puszki, to tylko kilka przykładów z rzeczy codziennego znoszona życia, które po oczyszczeniu mogą zapewnić wiele godzin zabawy.

RADA DLA RODZICÓW

„Zrobiłam wielki zestaw klocków dla mojej córki, zbierając asortyment pustych pudełek od zwykłych artykułów gospodarstwa domowego i pokrywając je papierem do pakowania rezentów. Są kolorowe, lekkie i mają ciekawe kształty i rozmiary.”

Yu -ting, matka Shu -Lin (3 lata)

Twoja kuchnia jest przepełniona zabawkami dla dzieci! Gdy Twoje maleństwo zaczyna raczkować nadszedł czas, aby zmienić kuchnię. Umieścić wszystkie elementy bezpieczne dla dzieci, takie jak plastikowe pojemniki, garnki i patelnie, ręczniczki i konserwy w dolnych szafkach i daj dziecku znać gdzie są jego „zabawki”. Musisz rozluźnić procedury BHP i poradzić sobie z niezorganizowanymi szafkami przez chwilę, ale potencjalna zabawa jest tak fantastyczna, że warto!

Małe dzieci kochają zabawy wodne i miska z wodą wraz z łyżkami i kubkamii o różnych rozmiarach mogą być wspaniałym źródłem zabawy. Możesz umieścić dziecko w wysokim krześle, posadzić na podłodze na ręczniku plażowym lub wziąć go na zewnątrz w zacienionym miejscu, jeśli jest ciepło na dworze. Gwarantuję, że będzie mokre kiedy skończy, ale to będzie po bardzo długiej i szczęśliwej zabawie.

Pojemniki do wypełniania i opróżniania to dużo zabawy dla dziecka. Możesz bezpiecznie spełniać pragnienia Twojego starszego dziecka do manipulowania małymi rzeczami, wypełniając dużą miskę różnymi kolorowymi platkami (nic twardego lub w kształcie kuli) i dostarczając łyżki, kubki pomiarowe i inne pojemniki. Ponieważ używasz płatki nic sie nie stanie jeśli niektóre skończą w ustach. Nie próbuj tego z koralikami, nasionami, makaronem lub innymi przedmiotami, które stwarzają niebezpieczeństwo zadławienia.

Tłumaczenie z: justmommies.com

 

 

5 myśli nt. „Wybór zabawki dla niemowląt – cz. 1 domowe zabawki

 1. Żadna skrajność nie jest dobra, ani obsypywanie zabawkami, ani separacja od zabawek.

  Długo wojowałam z moją rodziną, żeby nie obdarowywali mojego Malucha grającymi i robiącymi wszystko zabawkami. Ja postawiłam na wyobraźnię Szkraba. Łyżka, kubek, pudełeczko, klocki, czy gitara z grabków to dla niego najlepsza zabawa!

  Wszystkim rodzicom będę polecała wiarę w wyobraźnię własnego dziecka, ba nasza wyobraźnia również może skorzystać na takich zabawach! :)

 2. A ja wciąż jeszcze mam w pamięci zalecenie mojego wykładowcy od psychologii dziecięcej, który często nam powtarzał, że w zasadzie: „im prostsza zabawka-tym lepsza!” Dlatego moja 15-miesięczna córeczka chętnie bawi się prostymi przedmiotami – łyżkami, miseczkami (plastikowymi), pudełeczkami, do których można coś włożyć lub coś z nich wyjąć. Dobrze sprawdzają się też rzeczy wydające dźwięki (bębenek, fujarka, cymbałki) – albo zwykłe skarpetki, z których robimy pacynki.

 3. Wydaje mi się, że nie można szukać zabawek, które mają tylko uczyć. W kuferku powinny znaleźć się zabawki, które niekoniecznie muszą uczyć. Ja do tej pory mam misia, którego dostałem od dziadka. Wartość naukowa? raczej znikoma.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>