Dobór zabawki do wieku dziecka

Na rynku spotykamy coraz więcej nowoczesnych zabawek dla dzieci. Ich wybór jest ogromny i bardzo często nie wiemy, którą z nich wybrać. Pragniemy, aby prezent dla malucha był przede wszystkim bezpieczny, cieszył, a także coraz częściej pełnił funkcje edukacyjną, gdyż wspomaganie rozwoju dziecka, a także nauka to główne zadania zabawek. Jak więc trafnie wybrać zabawkę tak aby pobudzała zmysły, ćwiczyła umiejętności ruchowe i percepcyjne, a jednocześnie budziła zainteresowanie dziecka?

Kiedy stajemy przed zadaniem wyboru odpowiedniej zabawki dla malucha musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Najważniejsze jest bowiem bezpieczeństwo – właśnie dlatego prezent powinien być dopasowany do wieku dziecka. Istotne jest również, aby zabawka wykonana była z materiałów, które w różnych okolicznościach nie zagrożą zdrowiu dziecka.

Aby jednak zabawka mogła cieszyć i uczyć musi być dopasowana do nabytych już umiejętności dziecka, związanych z jego wiekiem.

Tak więc kilkumiesięcznemu maluchowi, który skupia swoją uwagę na jakimkolwiek przedmiocie tylko na chwilę, nie potrafi jeszcze kontrolować swoich ruchów i dopiero poznaje świat warto zakupić zabawkę przykuwającą wzrok – o zróżnicowanym kształcie, kolorową, grającą. Ostatnim hitem dla niemowlaków są grające maty edukacyjne.

Kiedy niemowlę zaczyna samodzielnie się poruszać powinniśmy zdecydować się na wytrzymałe zabawki. W tym okresie najlepiej sprawdzą się klocki.

Z czasem gdy malec dorasta i osiąga wiek kilku lat staję się bardzo aktywny fizycznie. I wtedy należy zwracać szczególną uwagę przy wyborze zabawek. W tym wieku dziecko zaczyna naśladować osoby dorosłe ze swojego otoczenia, więc najlepszym prezentem będą przedmioty odwzorowujące przedmioty codziennego użytku. Dobrym pomysłem są też kolorowe książeczki, zabawki do piaskownicy.

Wybór odpowiedniej zabawki dla dziecka nie jest prosty, warto jednak poświęcić temu troszkę czasu, gdyż uśmiech i zadowolenie naszej pociechy to dla nas samych największy prezent!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>